„Панкот не е мртов“ награден во Чешка

09/03/2012

 

Филмот „Панкот не е мртов“ беше награден на овогодинешниот Меѓународен Филмски Фестивал Синема Мунди, кој се одржа во градот Брно, Чешка на кој присуствуваше и режисерот на филмот, Владимир Блажевски. Ова е деветта во низата меѓународни награди за овој филм, кој минатата година во Карлови Вари го освои „Кристалниот глобус“ во програмата „Источно од Запад“.

На фестивалот, главната награда ја освои ирскиот филм „Како да  ме нема” на режисерката Хуанита Вилсон, кој е копродукција меѓу Ирска, Шведска и Македонија.

 

Вест: "Пан­кот..." и "Како да ме нема" наградени во Чешка

Вечер: "Панкот не е мртов" повторно триумфира во Чешка

Курир: „Панкот не е мртов“ награден во Чешка

ПлусИнфо: „Панкот не е мртов“ награден во Чешка

КармаКаша:Уште една награда во Чешка за „Панкот не е мртов“

Без Пардон:„Панкот не е мртов“ зема награда во Чешка


 

повеќе информации за филмот ОВДЕ