„Види ја ти неа“ на Столевски во официјална програма на Санденс

07/12/2017

 

Kратометражниот игран филм „Види ја ти неа“ на режисерот Горан Столевски, кој ја освои Наградата Мала Камера 300 на овогодинешното издание на ИФФК „Браќа Манаки“, влезе во официјалната селекција на краток филм на 34. Филмски Фестивал во Санденс. Фестивалот ќе се одржи од 18ти до 28ми јануари 2018 година во Парк Сити, Јута, САД, а е во организација на Санденс институтот основан од страна на реноминираниот актер Роберт Редфорд.

Улогите во филмот ги толкуваат Сара Климоска, Пируника Киселички, Жарко Јовановиќ, Антонија Белазелкоска, Иво Антов, Виктор Арсов, Игор Ангелов, Симон Манасковски, Изабела Новотни, Милица Стојанова и Горан Илиќ.

Горан Столевски се потпишува и како сценарист на филмот, кинематографер е Наум Доксевски, сценограф Влатко Чачоровски. Продуценти на филмот се  Димитар Минов, Кристијан Буровски и Томи Салковски. Филмот е во продукција на Црна мачка продукција, копродукција со Скопје Филм Студио, а финансиски подржан од Агенцијата за филм на РМ.